czwartek, 21 maja 2015

Przepraszam, że przepraszam... o co chodzi tym Japończykom?

No właśnie, o co chodzi z tym przepraszaniem? W różnych opracowaniach opisujących kulturę japońską można się spotkać ze stwierdzeniem, że Japończycy cały czas przepraszają. Rzeczywiście jednym z najczęściej wypowiadanych słów w Japonii jest słowo sumimasen, które można powiedzieć, że jest odpowiednikiem polskiego przepraszam (istnieje również japońskie Gomen, ale jest ono nieco rzadziej stosowane :) ).

Zatem jak to jest? Czy rzeczywiście Japończycy tylko i wyłącznie się nawzajem przepraszają
                                                               ....i tak i nie....

Słowo sumimsen jak już wcześniej wspomniałem jest podobne do polskiego przepraszam. Może ono służyć jako przeproszenie kogoś, za nazwijmy to krzywdę, czy sprawioną przykrość etc. Może tak samo nam posłużyć w przypadku zaczepienia kogoś, np. chcąc się kogoś o coś spytać. Stosowane jest również do przywołania innych osób, czy przy przeciskaniu się w tłoku :)
Jest jeszcze jedno bardzo częste użycie tego słowa - zgoła inne niż polskie przepraszam - a mianowicie zastępuje bardzo często japońskie dziękuję (arigatou).

Co? Jak? Przepraszam i dziękuję? Jak? Tutaj musimy się troszkę zagłębić w tok myślenia Japończyków... Jeśli na przykład ktoś coś dla nas zrobił, podniósł coś, podał, przyniósł (wykonał dla nas jakąś czynność) to przepraszamy go za jego stracony czas. Można powiedzieć, że dziękujemy przepraszając za to, że ten ktoś poświęcił nam swój czas, wysiłek. 
Oczywiście mówiąc w ten sposób dziękuję nasza mimika twarzy będzie inna niż przy przepraszaniu :)


< Oczywiście najważniejszą sprawą (w którą nie będę się zagłębiał) jest to, że Japończycy są niesamowicie uprzejmi, po prostu tacy cacani. :) > 
 

3 komentarze:

 1. Bardzo ciekawe informacje! Arigatou! :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Daniel to trafiłeś w idealne miejsce dla Ciebie - tez jesteś "cacany" :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, bardzo mi to odpowiada :) Mogę być sobą i nikt nie bierze mnie za dziwaka :P

   Usuń